dimarts, 24 de setembre de 2019

La inspiració es troba a Tres Forques

El passat dissabte 21 de setembre va tindre lloc al casal de la Falla Tres Forques - Conca - Perez Galdos la presentació d'esbossos per a les Falles de 2020 a la que assistiren els artistes Victor Navarro i Ximo Martí junt als maxims representants de la comissió.
L'acte va contar, com no, amb els maxims representants de la comissió: Salvador Insa, president; Teresa Hoyos, Fallera Major; Carles Valiente, President Infantil; i, Natalia Salman, Fallera Major Infantil.
FALLA INFANTIL TRES FORQUES - CONCA - PEREZ GALDOS 2020
ARTISTA: XIMO MARTÍ
FALLA TRES FORQUES - CONCA - PEREZ GALDOS 2020
LEMA: "INSPIRACIÓ"
ARTISTA: VICTOR NAVARRO

De nou, una nova edició del Concurs del cartell del LIX Cant de l'Estoreta Velleta

Des de la Falla Plaça de l'Arbre informen que queda obert el termini d'entrega de cartells per a la XXIX edició del Concurs de Cartells Anunciadors del Festival Concurs "CANT DE L'ESTORETA VELLETA". El termini màxim per a l'entrega de cartells es el dia 20 de desembre de 2019 a les 20:00 hores. Poden consultar les bases del concurs en la pàgina web de la comissió:

dilluns, 23 de setembre de 2019

La Falla Bilbao presenta els projectes de 2020

El passat dissabte 21 de setembre, en el casal de la Falla Fra Pere Vives - Bilbao - Maximiliá Thous va tindre lloc l'acte de Presentació dels Esbossos de les falles que es plantaran en l'exercici 2020 en la demarcació de la comissió.
La falla infantil serà creada per l'artista Jorge Gil Sapiña i portarà com a lema "Caleidoscopi". Esta serà la seua primera falla amb la comissió fallera.
La gran serà obra d'Alberto Ribera Fernández i el seu lema és "A contratemps"; i repetix amb nosaltres. L'any passat, va aconseguir el 7º premi de la secció 3ªA. Tots desitgem que el pròxim exercici, el premi siga molt millor.
L'acte va ser presidit per les Falleres Majors 2020, xiqueta Cristina Peiró Cano i la senyoreta Ainhoa Pérez Obón. Les dos estaven acompanyades pels Presidents, xiquet Luis Ignacio Ángelo Riberth i D. Ximo Colomer Cardona i D. Miquelo García Maldonado.
FALLA INFANTIL FRA PERE VIVES - BILBAO - MAXIMILIÁ THOUS
LEMA: "CALEIDOSCOPI"
ARTISTA: JORGE GIL
FALLA FRA PERE VIVES - BILBAO - MAXIMILIÁ THOUS
LEMA: "A CONTRATEMPS"
ARTISTA: ALBERTO RIBERA

La Falla Bilbao acomiada als representants de 2019

El divendres passat 20 de setembre, els components de la comissió fallera de Fra Pere Vives-Bilbao-Maximilià Thous, van celebrar l'acte d'acomiadament dels representants de 2019, la xiqueta Carmen Zuriaga Palau i el xiquet Víctor Jordàn Peiró, i la Fallera Major, Sra. Mª José Aiguar Peñalver.
Va ser una xicoteta i íntima celebració, en la que les Falleres Majors i President Infantil van estar arropades pels seus amics i familiars, a més de per la resta de la comissió. Els Presidents actuals els van dedicar unes emotives paraules, elogiant sobretot la magnífica representació que han sigut en tots i cada un dels actes en què s'ha requerit la seua presència.
Només ens queda recordar-los que sempre seran els màxims representants de la comissió i que desitgem que hagen disfrutat de tots els moments que han viscut.

Entregats els premis del Casal Bernat i Baldoví a Alacant

La V edició de la Gala d’entrega de les Distincions i Premis del Casal Bernat i Baldoví per a les Fogueres 2019, organisada per la Foguera Sant Blai de Dalt junt a la nostra associació, tingué lloc el passat divendres 20 de setembre en la Casa de la Festa d’Alacant.
Enguany l’acte ha estat presidit per la Bellea del Fòc Infantil 2019, Noèlia Vinal Rondón, i pel Vicepresident d’Associacions de la Federació de les Fogueres de Sant Joan, Kiko Vinal Martínez, en el que va ser el primer acte oficial despuix de prendre posició dels seus càrrecs la nova directiva de la Federació naixcuda de les darreres eleccions.
En un saló ple de gom a gom, se repartiren un total de 40 Distincions Flama a l’us de la llengua valenciana en la foguera, entre 27 comissions no a soles d’Alacant, sino també de Sant Joan d’Alacant, Sant Vicent del Raspeig i Onil. A continuació s’entregaren els Premis especials, que enguany han segut:
PREMI TIO CUC A L'ESCENA REIVINDICATIVA ALACANTINA: FOGUERA DIPUTACIÓ - RENFE
PREMI BACORA A LA MILLOR CRÍTICA GLOBAL EN LLENGUA VALENCIANA EN LA FOGUERA: FOGUERA AVD. COSTA BLANCA - ENTREPLAGES
PREMI BACORA A LA MILLOR CRÍTICA GLOBAL EN LLENGUA VALENCIANA EN LA FOGUERA INFANTIL: FOGUERA TÓMBOLA
PREMI COCA EN TONYINA AL NINOT CRÍTIC I SATÍRIC: FOGUERA BOLA D’OR
L’acte va discórrer en un ambient alegre i cordial, obert per la Presidenta de Sant Blai de Dalt, Imma Levia, i el president del Casal, Òscar Rueda, i en unes paraules de clausura de la pròpia Bellea del Foc Infantil, Noèlia, que causaren una agradable sorpresa entre els assistents i foren rebudes en un gran aplaudiment, junt a les de Kiko Vinal, representant de la Federació.
DISTINCIONS FLAMA A L'US DE LA LLENGUA VALENCIANA EN ELS TEXTS DE LES FOGUERES DE LA CIUTAT D'ALACANT:
ADULTA I INFANTIL:
Passeig de Gòmiz
Calderón de la Barca-Plaça d'Espanya
Sant Antó de Dalt
Sant Blai-La Torreta
L'Harmonia-Sant Gabriel
Altozano (Tossal)
Sant Blai de Baix
Sant Blai de Dalt
Nou Alacant
ADULTES:
Campoamor
Diputació-Renfe
Josep Àngel Guirao
Sant Nicolau de Bari-Benissaudet
Don Bosco
La Florida
Av. Costa Blanca-Entreplages
Gabriel Miró
Esplanada
INFANTILS:
Tómbola
Ciutat d'Asís
Barri Obrer
Sant Ferran


DISTINCIONS FLAMA A L'US DE LA LLENGUA VALENCIANA EN ELS TEXTS DE LES FOGUERES DE SANT JOAN D'ALACANT:
ADULTA I INFANTIL: Maisonnave
ADULTA: Plaça Constitució

DISTINCIONS FLAMA A L'US DE LA LLENGUA VALENCIANA EN ELS TEXTS DE LES FOGUERES DE SANT VICENT DEL RASPEIG:
ADULTA I INFANTIL:
Foguera Haygon-Sol y Luz i Foguera Carrer Nou

DISTINCIONS FLAMA A L'US DE LA LLENGUA VALENCIANA EN ELS TEXTS DE LA FALLA D’ONIL:
Falla de Sant Jaume (Colla Colivenca)

diumenge, 22 de setembre de 2019

26 xiquetes i senyoretes ja son Corts d’Honor 2020

La Fonteta de Sant Lluís ha acollit en la vesprada del dissabte 21 de setembre, l’Elecció de les noves Corts d’Honor de les Falleres Majors de València per a 2020.
Fotografía: Junta Central Fallera / Armando Romero
L’obertura de portes estaba prevista a les 18:00 hores i fins a l’inici de l’acte Pablo Guerola ha posat l’animació a l’espera a un acte que serveix per a escollir a les 13 xiquetes i 13 senyoretes entre les 73 candidates infantils i majors respectivament i que representaran a València durant aquest exercici faller.
L’acte ha començat a les 20:00 hores com estava previst i ha sigut conduït per Núria Llopis i Ferrán Cano mentres que l’espectacle anomenat “ELLES” ha sigut preparat per l’escola de dansa Susana Renau amb més de 200 participants.
En el transcurs de l’acte també ha donat per a que Sara Larrazabal i Marina Civera, Falleres Majors de València 2019, tingueren unes paraules de despedida al mon faller alli present.
El jurat triat a l’efecte per Junta Central Fallera per a elegir a la Cort d’Honor Infantil ha sigut: Sandra Real de Gracia, Alicia Andrés Salguero, María Inmaculada Escudero Asensi, Carmen Blasco Lucas, Vicente Piedrabuena Gil, Juan Francisco Callejón Belltall i Ricardo Serra Tortajada.
Mentre que el jurat triat a l’efecte per la mateixa entitat per a elegir a la Cort d’Honor ha sigut: Vicent Juan, María Urios Martí, Gueguel Massmanian Estellés, María Cristina Suay Bosch, Jorge Defez Zafón, José Vicente Ridaura Gimeno i Enrique Salvador Puig.
Finalment i posant el punt i final a l’acte, Joaquim García Ortells, secretari general de Junta Central Fallera junt al ilustre notari donaria a conèixer els noms de les 26 afortunades, on el pròxim 16 d’octubre coneixerem el nom de les Falleres Majors de València 2020.

CORT D’HONOR INFANTIL 2020

Xiqueta: Natalia Vilanova Alabeu
Falla Plaça Mare de Deu de Lepanto
Sector Poblats al Sud

Xiqueta: Blanca Chaparro Rabuñol
Falla Poeta Llorente
Sector Quart de Poblet - Xirivella

Xiqueta: Carla García Pérez
Falla Ramiro de Maeztu - Leones
Sector Camins al Grau

Xiqueta: Amelia Ricart Esteban
Falla Malvarrosa - A. Ponz - Cavite
Sector Malvarrosa - Cabanyal - Beteró

Xiqueta: Carla Sahuquillo Peris
Falla Cervantes - Padre Jofre
Sector La Roqueta - Arrancapins

Xiqueta: Begoña Bonastre
Falla Jacinto Benavente - Reina D. Germana
Sector Pla del Remei - Gran Vía

Xiqueta: Carla López Grande
Falla Santa Genoveva Torres - Arquitecto Tolsá - Alfahuir
Sector Rascanya

Xiqueta: Martina Bellver Bayarri
Falla Plaça Lope de Vega
Sector La Seu - La Xerea - El Mercat

Xiqueta: Sara Rivas Climent
Falla Poeta Alberola - Totana
Sector l’Olivereta

Xiqueta: Cristina Patricia Marcos de la Rosa
Falla Major - Moraira - Natzaret
Sector Canyamelar - Grau - Natzaret

Xiqueta: Gabriela García Moreno
Falla Músico Espí - Grabador Fabregat
Sector Rascanya

Xiqueta: María Ayora Balaguer
Falla Pizarro - Cirilo Amoros
Sector Pla del Remei - Gran Vía

Xiqueta: Claudia Guillén Bartual
Falla Na Jordana
Sector El Carmen

CORT D’HONOR MAJOR 2020

Senyoreta: Consuelo Llobell Frasquet
Falla Albacete - Marvá
Sector La Roqueta - Arrancapins

Senyoreta: Claudia Rodriguez Blanco
Falla Albereda - Avd. de França
Sector Camins al Grau

Senyoreta: Yasmin Espí Bonaviña
Falla Tomasos - Carles Cervera
Sector Russafa A

Senyoreta: Yéssica Iranzo López
Falla Benimodo - Enginyer Dicenta
Sector Benimamet - Burjassot - Beniferri

Senyoreta: Débora Pascual Alegre
Falla Barraca - Trv. Església del Rosari
Sector Canyamelar - Grau - Natzaret

Senyoreta: Helena Espert Roig
Falla Plaça del Mercat Central
Sector La Seu - La Xerea - El Mercat

Senyoreta: Andrea Cea Blanco
Falla Carters - Litograf Pascual i Abad
Sector La Creu Coberta

Senyoreta: Paula Navarro Avallone
Falla Arquebisbe Olaechea - Sant Marcel·lí
Sector La Creu Coberta

Senyoreta: Anna Adela Duggan Capuz
Falla Almirante Cadarso - Conde de Alta
Sector Pla del Remei - Gran Vía

Senyoreta: Andrea Grau Sirera
Falla Palleter - Erudito Orellana
Sector Botanic - La Petxina

Senyoreta: Marina Fagoaga Benedito
Falla Plaça del Doctor Collado
Sector La Seu - La Xerea - El Mercat

Senyoreta: Raquel Nebot Oliver
Falla Jacinto Benavente - Reina Dª Germana
Sector Pla del Remei - Gran Vía

Senyoreta: Marta Tejero Belenguer
Falla Arquitecte Alfaro - Francesc Cubells
Sector Malvarrosa - Cabanyal - Beteró

dimecres, 18 de setembre de 2019

Els Velluters celebrará la III Gala de l'Esport

La Falla Avinguda de l'Oest "Els Velluters" celebra el pròxim divendres 20 de setembre a les 22:30 hores i al seu casal (C/ Roger de Flor, 2) la seua III Gala de l'Esport en la que es premiarà a fallers, membres de l'agrupació i colectius com l'Associació de Futbolistes del Valéncia Club de Futbol, per la seua dedicació a aünar la festa, el deport i la tradició. 

dimarts, 17 de setembre de 2019

Micaela organitza la I Dansà solidaria a Maides

La Falla Santa Maria Micaela - Martí l’Humà té el plaure d'invitar-los el pròxim dissabte 28 de setembre a la seua I Dansà Solidària en benefici de la Fundació Maides. La concentració de la dansà per als grups de balls, falles i demés persones que vullguen participar, serà a les 12:30 hores en el creuament dels carrers Martín l'Humà en Lliterat Gabriel Miró.
La Dansà donarà començament a les 13:00 hores en el Jardí de Juan Llorens, jardí ubicat en els carrers Santa Maria Micaela, Juan Llorens i Lliterat Gabriel Miró. ¡Animar-vos a participar! ¡Vos esperem a tots!
¿Cóm participar?
Enviant un correu electrònic a info@santamariamicaela.com en el nom, teléfon i correu de la persona responsable per a poder enviar-li la ficha d'inscripció.
Una volta rebuda la mateixa, caldrà enviar-la omplida a info@santamariamicaela.com
Ademés, cada participant donará 1€ solidari que serà íntegre per a la Fundació Maides.
La dansà està oberta tant a adults com a infantils, i ademés, les parelles no tindran que ser mixtes si els participants ho desigen.
¿Cóm puc colaborar en este fi solidari sense ballar?
Si no participes en la dansà pero vols colaborar, eixe mateix matí, en el punt de concentració, podràs realisar la teua colaboració en les vedrioles destinades per al mateix fi.

El 26 d'octubre serà especial per a Carla i Maria Angeles

La Junta Local Fallera de Bétera realitzarà el pròxim dissabte 26 d’octubre l’Exaltació de les Falleres Majors de la localitat per a 2020, la xiqueta Carla López i Capella i Mª Ángeles Valls i Aparisi, i les seues Corts d’Honor en la Casa de la Cultura.
L’itinerari a seguir el 26 d’octubre inclou una recepció de les Juntes Locals per part de les Falleres Majors de Bétera a les 11:00 hores a Casa Nebot. Posteriorment, a les 11:45 hores donarà inici la cercavila fins a l’Auditori de la Casa de la Cultura de Bétera on transcorrerà l’acte protocol·lari. Per finalitzar la jornada, hi haurà una cercavila fins l’Albereda de Bétera per dinar amb una paella gegant a preus populars i una vesprada ambientada amb música i activitats.

dissabte, 7 de setembre de 2019

El tamany importa a les Falles?

El Círcul d'Opinió Bunyol d'Or i Brillants ab Fulles de Llorer junt al Casal Bernat i Baldoví han organisat una taula redona baix el títul "¿El tamany importa? (En les Falles)" actuant de moderador Jaume Bronchud i com a ponents estaran Manolo Algarra, Álvaro Guija, David Moreno, Mª Carmen Gimeno i Paco Romero i que es celebrarà el próxim dimecres 11 de setembre a les 19:45 hores en el local situat en el Carrer Misser Rabasa, 6 de Valencia.